تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نهضت عاشورا را بهتر بشناسانیم

  نهضت عاشورا را بهتر بشناسانیم

  عجیب ایامیست ماه محرم. بعضیها برای رسیدنش از ماهها قبل ماه شمار و روزشمار راه می اندازند. نزدیک که می شود حال عجیبی پیدا می شود. جمعی تکیه ها را برپا می کنند و گروهی برای ادای نذریهایشان آذوقه تهیه می کنند. دسته های عزاداری هر سال مجهزتر و مفصل تر در صحنه حاضر می شوند. بسیاری مشکی می پوشند. فضای حزن و اندوه جامعه را فرا می گیرد.
  همه ی اینها ستودنیست و مورد تایید و تاکید همه ی ائمه اطهار علیهماالسلام نیز بوده است، چرا که باعث ایجاد فضای عاطفی جهت فهم جنبه هایی از بزرگی قیام امام حسین (ع) می شوند که البته عموما مربوط به ظواهر و عواطف است. کاروان کوچکی شامل فرزند پیامبر و خانواده و یارانش ،به مصاف لشکری بزرگ از غاصبان نابحق حکومت می رود ، مرد و زن و کودک تشنگی و زجر می کشند و عموما شهید می شوند.همه ی عزاداریها، روضه ها ،نوحه خوانیها و تعزیه ها به شدت احساسات را تحت تاثیر قرار می دهد ، چنانکه بردن نام امام حسین(ع) و ابالفضل(ع) و علی اکبر(ع) به تنهایی اشک را میهمان گونه های جمعی می کند.
  به نظر می رسد به جنبه های شناختی فلسفه ی قیام عاشورا و نگاه معناگرایانه به این حماسه و تبعات آن و تحلیل دقیق راز ماندگاری این حرکت الهی آنگونه که می بایست پرداخته نشده است.
  امروز اگر در جامعه از راز ماندگاری نهضت امام حسین (ع) و حتی شعله ورتر شدن آتش حزنش در دلها بپرسید ،با جوابهایی این چنین مواجه خواهید شد: برای خدا قیام کردند، خانواده شان شهید شدند ، سرشان از بدنشان جدا شد و احتمالا از رشادتهای یاران امام حسین(ع) و نحوه ی شهادتشان سخن خواهند گفت.
  اما ذهن روشن کودکان و جوانان هوشمند امروز صرفا با بیان این دلایل اقناع نخواهد شد و بی تردید خواهد گفت میلیونها نفر در طول تاریخ در راه خدا سرشان از تنشان جدا شد یا خانواده شان را از دست دادند و .... شهید شدند و به وعده ی الهی زنده اند اما جوشش خون هیچ کدام مانند شهدای کربلا نبوده است.

  بی تردید بایستی در کنار تلاش برای حفظ و تقویت جنبه های ظاهری عزاداری ، از منبری ها و سخنرانان عالمی استفاده کرد که ضمن وقوف بر مجموعه ی عوامل شکل دهنده قیام عاشورا بتوانند به نحو مطلوبی پیامهای این قیام را نیز برای ذهنهای پرسشگر و مشتاق دریافت مفاهیم تشریح کنند.
  حیف است جوان ما درباره ی ماهیت پیام امر به معروف و نهی از منکری این قیام خطاب به حاکمان فاسق زمان و کل عالم بشریت ،کمتر بداند. اینکه امام (ع) در حالی که می دانستند سرانجام این راهی که در آن پا گذاشته اند شهادت خودشان و یارانشان است اما چون این حرکت را لازمه ی حفظ دین دانستند از آن دریغ نکردند و در آن گام گذاشتند ،درسهای بزرگی در بر دارد. اینکه نواده ی رسول خدا نه برای کسب قدرت ، بلکه برای حق طلبی و حق گویی و حفظ سنت پیامبر(ص) و راه و روش پدر بزرگوارشان ، با اخلاص و معرفت کامل، عزیزترینهایشان را ابراهیم وار به مسلخ می برند ،می تواند برای دانشگاه بشریت درسهای بزرگی در بر داشته باشد. اینکه امام راحل(ره) فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است ،مصداق خوبی بر عظمت این واقعه است. امام حسین(ع) برای تمام آزادگان و جریانهای آزادیخواه حقیقت جوی تاریخ چنان ارائه طریق کردند که آموزه هایش برای همه ی نسلها و دورانها ارزشمند باشد. کوتاه سخن آنکه به نظر می رسد مذهب پویای شیعه برای دفاع از مفاهیم مقدسی چون نهضت حسینی و مهدویت ، نیازمند تقویت جنبه های شناختی و معرفتی در کنار رشد احساسات و تعلقات خاطر مذهبی است و بی تردید انجام امور تبلیغی باید به شیوه هایی صورت پذیرد که بتواند پاسخگوی ذهنهای تشنه معرفت امروزی باشد. این وظیفه بر دوش علمای دینی ،در حالی که می دانیم بسیاری از مخالفان تشیع از هجوم به مقدسات این مذهب لحظه ای دریغ نمی کنند ،صد چندان خواهد شد .
  التماس دعا
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]

  منبع
  برچسب ها : امام ,قیام ,حسین ,نهضت ,عاشورا ,جنبه ,امام حسین ,تقویت جنبه ,اینکه امام ,شهید شدند ,قیام عاشورا ,
  نهضت عاشورا را بهتر بشناسانیم

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر